sobota, 13 stycznia 2018

TOP 5 planszówek 2017 roku (wg Kasi)

http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/01/top-5-planszowek-2017-roku-wg-kasi.html
Styczeń w pełni, czas więc zabrać się za rozliczenia z zeszłym rokiem. W 2017 w Polsce ukazało się sporo dobrych gier, w tym kilka pozycji kultowych, jak chociażby Zamki Burgundii czy Trajan autorstwa Stefana Felda. I pewnie gdyby nasze listy były dłuższe, to znaleźlibyście na nich te tytuły, jednak celem top 5 jest wyłonienie tych kilku gier, kwalifikują się do ścisłej czołówki. Każde z nas przygotowało własną topkę, więc powtarzające się tytuły można uznać za te najlepsze. Dzisiaj prezentujemy zestawienie autorstwa Kasi.

Na listę trafiły tylko gry wydane w zeszłym roku, przy czym dla polskich wersji braliśmy pod uwagę datę rodzimego wydania.

5. Kingdomino

Liczba graczy: 2-4
Recenzja: Kingdomino
 
Kingdomino łączy w sobie wszystkie zalety gry rodzinnej (jak prostota zasad, ładny wygląd i solidne wykonanie) z rozgrywką, która jest w stanie usatysfakcjonować nawet planszówkowego wyjadacza. Domino z twistem bardzo pozytywnie mnie  zaskoczyło i zupełnie niespodziewanie stało się jednym z moich ulubionych lekkich tytułów.

4. Century: Korzenny Szlak

Liczba graczy: 2-5
Nie tylko ciężkimi, kilkugodzinnymi tytułami żyje gracz. Century urzekło mnie prostotą, dynamiką rozgrywki, a jednocześnie mocą tkwiącą w tych banalnych z pozoru rozwiązaniach. Rywalizacja polega na zbieraniu różnych przypraw, przemienianiu ich w inne i kupowaniu za nie kart bogactwa. Świetnie się przy nim bawię, jest lekkie, a jednocześnie pobudzające do myślenia. No i do tego bardzo ładnie wydane, co zaspokaja mój zmysł estetyczny.

3. Pandemic Legacy sezon 2

Liczba graczy: 2-4
Recenzja: wkrótce ;)

Rozgrywki w typie legacy same w sobie są niezwykłym doświadczeniem - działania graczy zmieniają planszówkę i jej elementy. Przełamują w graczach pewne tabu i stanowią niepowtarzalną przygodę. Pandemic natomiast oferuje do tego interesujący temat, przejrzystą mechanikę i łatwo przyswajalne zasady. Rozgrywka nad stołem, wspólne podejmowanie decyzji świetnie budują klimat i angażują wszystkich graczy. Jako że nie graliśmy w pierwszy sezon, to było to dość duże zaskoczenie ubiegłego roku.

2. Great Western Trail

Liczba graczy: 2-4
Recenzja: Great Western Trail
 
GWT to wyjątkowa, oryginalna gra euro, która nie tylko zachwyca intuicyjnością zasad oraz ciekawym połączeniem mechanik, ale także urzeka ładnym wyglądem i całkiem przemyślanym klimatem. Dostarczanie bydła (przedstawionego na kartach) do Kansas, możliwość wykonywania różnych akcji po drodze i optymalizowanie ruchów wymagają skupienia oraz przemyślanych działań. To gra otwarta na graczy i ich pomysły, dająca dużą swobodę działania i jednocześnie angażująca od początku do końca.

1. Gloomhaven

Liczba graczy: 2-4
Wrażenia: Gloomhaven
 
Gloomhaven pokazało mi jak można grę przygodową wprowadzić na zupełnie nowy poziom. To tytuł monumentalny - zarówno pod względem wykonania jak i dziesiątek, a nawet setek godzin rozrywki, jakie jest w stanie zapewnić (i to bez żadnych dodatków oraz konieczności kupowania kolejnych zestawów). Planszówka to połączone w kampanię scenariusze, między którymi gracze podejmują decyzje dotyczące wizyt w mieście (zakupy, wydarzenia, awansowanie na nowe poziomy). No i nie można zapomnieć o ciekawej, dość intuicyjnej stronie mechanicznej podczas samych misji, wciągającej rozgrywce i bardzo przekonującym klimacie. To planszówka, koło której nie da się przejść obojętnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza