wszystkie,  topki

Świąteczny poradnik prezentowy 2017

Mikołajki za nami, czas na poradnik świąteczny! Na liście znajdziecie: gry rodzinne, dla średnio zaawansowanych, doświadczonych oraz planszówki dla dwojga, wszystko w różnych cenach od tych tańszych po droższe pozycje.

Tym razem postawiliśmy jedynie na gry w polskich wersjach językowych. Jest sporo nowości, ale znalazło się też miejsce dla kilku starszych tytułów. Pod każdym znajdziecie jego krótki opis, orientacyjną cenę oraz link do recenzji, jeśli ta znajduje się na blogu. Dodatkowo niektóre gry oznaczone będą ikonką 👥 oznaczającą, że przetestowaliśmy i śmiało polecamy ją także tylko dla dwóch osób!

Gry rodzinne i dla początkujących to pozycje dla miłośników lekkiej i przyjemnej zabawy. Charakteryzują się prostymi zasadami, które nie sprawią problemu nawet osobom stawiającym pierwsze kroki w planszówkach. Liczy się w nich przede wszystkim dobra zabawa, ale też ładny i zachęcający wygląd.

Fauna 👥

Liczba graczy: 2-6
Cena: od ok. 100 zł
Recenzja: Fauna

W: Gra quizowa dla całej rodziny! Obstawianie rozmiarów, wagi i miejsc występowania zwierzaków to przyjemna rozrywka, która przy okazji może nauczyć kilku rzeczy. Proste zasady sprawiają, że to świetna pozycja dla początkujących. Spora liczba kart gwarantuje, że tytuł zbyt szybko nie spowszednieje.

Owocowe opowieści 

Liczba graczy: 2-5
Cena: od ok. 85 zł
Recenzja: Owocowe opowieści

K: Bardzo sympatyczna, kolorowa gra, która jednocześnie może pochwalić się oryginalną mechaniką. Myślę, że żadne dziecko nie powinno poczuć się zawiedzione wyjmując spod choinki tę ładniutką grę z jej drewnianymi zwierzakami. A i rozgrywka jest tu niebanalna, może wciągnąć także dorosłych, bo każda partia jest nieco inna, a gra dynamicznie się zmienia. 

Century: Korzenny szlak 👥

Liczba graczy: 2-5
Cena: od ok. 120 zł
Recenzja: Century: Korzenny szlak

W: Korzenny szlak jest bardzo ładnie wydaną grą, w sam raz na świąteczny prezent dla kogoś zaczynającego przygodę z planszówkami lub też lubiącego lżejsze gry. Zabawa polega na wymienianiu jednych kostek przypraw na inne tak, by kupować za nie karty z punktami. Gra potrafi wciągnąć!

Kingdomino 👥

Liczba graczy: 2-4
ena: od ok. 60 zł
Recenzja: Kingdomino

K: Bajkowo wyglądające Kingdomino ma wręcz banalnie proste zasady, a potrafi zapewnić rozrywkę nie tylko dzieciom, ale również zaawansowanym graczom. Jest tu miejsce na pokombinowanie, a po jednej partyjce często przychodzi ochota na kolejną.

Ubongo 👥

Liczba graczy: 1-4
Cena: od ok. 70 zł

K: Jeśli potencjalnemu obdarowywanemu nie przeszkadza, że podczas grania trzeba się spieszyć, to warto sprezentować mu Ubongo. Jest to jednocześnie prosta i bardzo sprytna gra. To w sumie tylko układanie kafelków na czas, ale jest w tym coś, co sprawia, że chce się do tej gierki wracać. Można poćwiczyć refleks, orientację, a przy tym przyjemnie się pobawić w gronie rodzinnym lub nawet planszówkowych wyjadaczy.

Kanagawa

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 60 zł
Recenzja: Kanagawa

K: Piękna, malarska gra dla artystycznej duszy. Do tego bardzo fajna pod względem mechanicznym, jest wciągająca i satysfakcjonująca. Proste zasady pozwalają dobrze się bawić nawet niedzielnym planszówkowiczom. Najlepiej działa w gronie 3-4 osób.

Kowale losu  

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 125 zł
Recenzja: Kowale losu

K: Kowale losu wyglądają tak ślicznie, że wręcz perfekcyjnie nadają się na prezent dla planszówkowego estety. Wrażenie robi nie tylko pudełko, ale i oryginalna zawartość w postaci m.in. kości o wymiennych ściankach. Także rozgrywka jest interesująca i z pewnością przemówi do planszówkowiczów ceniących lżejsze tytuły.  

Majestat

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 80 zł

W: Nowość, która dopiero co ukazała się w sklepach. Mieliśmy ostatnio okazję zagrać kilka partyjek w czteroosobowym gronie i bawiliśmy się dobrze. W Majestacie wszyscy zbierają poddanych do swojego królestwa, którzy w odpowiednich kombinacjach zapewniają spore ilości gotówki. Ładne komponenty i ilustracje, przyjemna i dość szybka rozgrywka – czego chcieć więcej? 

Ogródek

Liczba graczy: 1-4
Cena: od ok. 80 zł
Recenzja: Ogródek

W: Coś dla fanów rabatek i kwiatków. To gra kafelkowa, w której każdy zapełnia przestrzeń w swoim ogródku zbierając jednocześnie doniczki i klosze ogrodnicze. Zabawa pozbawiona jest interakcji, za to pozwala nasycić oczy bardzo przyjemnie zilustrowanymi kafelkami. Tytuł dla miłośników spokojniejszych gier.

Park niedźwiedzi 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 75 zł
Recenzja: Park niedźwiedzi

W: Gra zbliżona mechanicznie do Ogródka, w której również dokłada się kafelki. Tym razem jednak celem jest budowa tytułowego parku niedźwiedzi. Pikanterii zabawie daje wyścig po ogólnodostępne cele oraz znikające z zasobów kafelki. Fani zwierzaków i lekkich planszówek powinni być usatysfakcjonowani.

Winnica 👥

Liczba graczy: 1-12
Cena: od ok. 25 zł
Recenzja: Winnica

K: To z pozoru mało imponująca gra, która ma kilka niezaprzeczalnych zalet i powinna zostać doceniona przez miłośników pokojowej rozrywki w typie Carcassonne. Można dzięki niej spędzić miło czas nawet w dużym gronie, choćby przy rodzinnym stole tuż po rozpakowaniu prezentów.

Gry dla średnio zaawansowanych to planszówki trochę bardziej wymagające, niż te polecane dla początkujących. Obdarowywany ma już za sobą pierwsze kroki w planszówkach i niestraszna mu lektura trochę dłuższej instrukcji? Oto kilka tytułów, które powinny spodobać się nawet tym rzadziej grającym, ale ucieszą też pewnie każdego wyjadacza.

Zamki Burgundii 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 95 zł
Recenzja: Zamki Burgundii

K: Choć nie jest to gra urodziwa, to będzie ona ozdobą każdej planszówkowej kolekcji. Świetnie nada się dla średniozaawansowanych ze względu na przestępne zasady, a także dla bardziej ogranych, którzy nie znają tego klasyka. Zapewni godziny świetnej, emocjonującej rozrywki.

Pixie Queen

Liczba graczy: 2-5
Cena: od ok. 160 zł
Recenzja: Pixie Queen – prototyp (pełna recenzja wkrótce)

W: Rozmieszczanie robotników osadzone w nietypowej tematyce i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Wredna i podła królowa wróżek żąda od swoich poddanych jedzenia i skarbów. Biedne wróżki w pocie czoła okradają więc wieśniaków i pracują w kopalniach, by zadowolić władczynię. Najsprytniejsi gracze sprawią jednak, że królowa będzie zadowolona, za co nagrodzi ich cennymi względami! Już w polskiej wersji!

Pięć klanów👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 145 zł
Recenzja: Pięć klanów

W: Tytuł bazujący na klasycznej mechanice mankali. Zbierając z kafelków pionki różnych plemion należy rozłożyć je tak, by osiągnąć jak najlepszy efekt. Pięć klanów jest bardzo ładnie wykonane i mimo raczej prostych zasad pozwala pogłówkować, niekiedy naprawdę poważnie. Osoby lubiące mniej wymagające tytuły mogą przyjrzeć się Yamatai tego samego autora, które jednak wg nas najlepiej działa we dwoje.

Wojownicy Midgardu 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 130 zł
Recenzja: Wojownicy Midgardu

W: Tym razem gra dla prawdziwych wojowników! Mimo mechaniki gry euro, w której liczy się gospodarowanie zasobami i zbieranie zestawów kart, Wojownicy Midgardu całkiem fajnie oddają tematykę wikingów. Wszystko za sprawą kości reprezentujących dzielnych wojów. Dzięki nim walki nabierają emocji, a wyniki starć z potworami nawiedzającymi krainę zawsze okraszone są dozą niepewności.

Pandemic Legacy: Sezon 2

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 250 zł

K: Niewątpliwie nie jest to najtańsza rozrywka, jednak grę z serii Pandemic Legacy warto poznać, bo to niezwykłe doświadczenie, które trudno porównać do typowych planszówek. Zaczyna się prosto, zasady są przyswajalne nawet dla mniej ogranych, po czym gra rozwija się z upływem kolejnych partii. Jeśli macie do obdarowania kogoś kto lubi niespodzianki i odkrywanie nowości, to taki prezent na pewno przypadnie mu do gustu.

Gry dla zaawansowanych, czyli pozycje dla najbardziej wymagających. Więcej zasad, wytężanie szarych komórek i sporo możliwości – tym charakteryzują się przedstawione tutaj gry. Jeśli jednak chcecie obdarować planszówką jakiegoś znajomego wyjadacza najlepiej będzie, jeśli… pogadacie z nim o planowanym prezencie. Osoby sięgające po duże i ciężkie gry często są wybredne, mają swoje ulubione mechaniki i na ogół też pokaźne kolekcje planszówek!

Great Western Trail 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 130 zł
Recenzja: Great Western Trail

K: GWT to jedna z tych gier, którym trudno cokolwiek zarzucić. Bardzo ładnie prezentuje się na stole, ma ciekawy, niebanalny temat, a do tego piekielnie wciąga. Stanowi ona bardzo przyjemne wyzwanie, wymagając od graczy konkretnego pomyślunku. Nie można się przy niej nudzić, a satysfakcja z wygranej jest ogromna.

Uczta dla Odyna👥

Liczba graczy: 1-4
Cena: od ok. 180 zł
Recenzja: Uczta dla Odyna

W: Duża, wypełniona po brzegi komponentami gra autorstwa Uwe Rosenberga. Gratka dla miłośników rozmieszczania robotników, ale też układania kafelków, bo pełnią one ważną rolę w zabawie. Kilkadziesiąt akcji do wyboru, różne rodzaje surowców i zasobów, możliwość plądrowania, jak i hodowli bydła… Tytuł dla wymagających graczy, którzy lubią przy planszówkach wysilić szare komórki.

Trajan 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 140 zł
Recenzja: Trajan

K: Myślę, że każdy planszówkowy wyjadacz, ceniący sobie cięższe eurogry będzie zadowolony znajdując pod choinką Trajana. Mimo, że gra nie jest piękna, to na półce prezentuje się zacnie, a oryginalna mechanika, angażująca rozgrywka i wiele dróg o zwycięstwa z powodzeniem rekompensują wizualne niedostatki. Co ważne gra wypada świetnie także we dwoje.

Lorenzo il Magnifico 👥

Liczba graczy: 2-4
Cena: od ok. 115 zł
Recenzja: Lorenzo il Magnifico

W: Lorenzo il Magnifico to gra, która przeszła nieco pod radarem i dość rzadko widzę wzmianki o niej. A szkoda, bo to świetna i pomysłowa planszówka, w której o sile rozmieszczanych robotników decydują kości. Bez obaw jednak, losowość nie daje się we znaki, a wszyscy mają równe szanse. Lorenzo jest ładnie wydany i naprawdę wciąga. Do tego w sklepach można go znaleźć w bardzo atrakcyjnej cenie.

Keyflower 👥

Liczba graczy: 2-6
Cena: od ok. 140 zł

W:  Nowość na naszej półce. Na razie mieliśmy okazję pograć tylko w gronie 3+ (partie we dwoje wciąż przed nami), ale już wiem, że gra mi się podoba. Jest w niej wszystko to, co lubię: kafelki, spora swoboda, różne rodzaje surowców do wykorzystania. Bardzo ciekawy mechanizm licytacji kafelków sprawia, że sporo zależy od posiadanych robotników. Gra dla lubiących niezbyt długie, ale intensywne partie, bo zabawa trwa tylko cztery rundy (pory roku).

Terraformacja Marsa 👥

Liczba graczy: 1-5
Cena: od ok. 110 zł
Recenzja: Terraformacja Marsa

Tytuł, którego raczej nie trzeba przedstawiać. Zabrakło go w ostatnim zestawieniu, bo bardzo szybko zniknął ze sklepowych półek. To wymagające euro (posiadające jednak proste zasady), w którym za pomocą kart terraformujemy obcą, nieprzyjazną planetę. Gra ma sporo nawiązań naukowych i mimo że niektórzy narzekają na jej wygląd oraz cienkie planszetki, to jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana cięższych gier!

Gry dla dwojga to tytuły przeznaczone do grania w parach lub takie, które najlepiej spisują się tylko we dwoje. Pozycje w sam raz na jesienno-zimowe wieczory. Na liście znalazło się też kilka mniejszych gier, które bez problemu można zabrać w podróż!

Gejsze

Liczba graczy: 2
Cena: od ok. 30 zł
Recenzja: Gejsze

K: Mała, niezwykle kompaktowa gierka, która zadowoli miłośników czegoś szybszego, ale wymagającego myślenia. Gejsze dobrze sprawdzą się w roli prezentu, bo mimo niewielkich rozmiarów są bardzo ładnie wykonane i stanowią przyjemność także dla oka.

Bąbelsy

Liczba graczy: 2
Cena: od ok. 55 zł
Recenzja: Bąbelsy

K: Może to być podarek dla pary lubiącej gry w „pękanie” bąbelków lub też dla dzieci, które dzięki prostym zasadom będą mogły bez problemu same spędzać czas przy Bębelsach. Uroku temu tytułowi dodaje zabawna szata graficzna, żywe kolory i solidne wykonanie.

Star Wars: Rebelia

Liczba graczy: 2 (2-4)
Cena: od ok. 330 zł

W: Gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen! Duża, „bogata” i niezwykle klimatyczna gra strategiczna pozwala wcielić się w Imperium oraz Rebelię i na nowo pokierować galaktycznym konfliktem z oryginalnej trylogii Star Wars. Gwiazdy Śmierci, szturmowcy, X-wingi oraz znani z ekranów bohaterowie! Emocje i dobra zabawa gwarantowane! Tytuł ze względu na sporą liczbę zasad polecam raczej doświadczonym graczom.

Wsiąść do pociągu: Kraje Północy

Liczba graczy: 2-3
Cena: od ok. 120 zł
Recenzja: Kraje Północy

W: Mapa w Europie jest zbyt duża? Trudno kogoś przyblokować? Brakuje interakcji? Kraje Północy pozwalają tworzyć sieci połączeń w krajach skandynawskich, gdzie jednak przestrzenie są mniejsze, dzięki czemu łatwiej przeszkodzić przeciwnikowi lub przeciwnikom. Gra przeznaczona jest dla 2-3 osób, ale świetnie działa we dwoje. Uwaga! Nie dla obrażalskich! 😉

Mr. Jack New York

Liczba graczy: 2
Cena: od ok. 95 zł

W: Mr. Jack to tytuł trochę starszy, ale do nas trafił dopiero w tym roku. To gra dedukcyjna, w której jedna osoba wciela się w rolę detektywa tropiącego Kubę Rozpruwacza, a druga próbuje umknąć ścigającej mordercę policji. W praktyce zabawa sprowadza się do poruszania znacznikami postaci po planszy w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać ich zdolności i ułożenie. Coś dla fanów planszówek dedukcyjnych oraz logicznych.

51. Stan: Master Set / Osadnicy: Narodziny Imperium

Liczba graczy: 1-4
Cena: od ok. 110 / 90 zł
Recenzja: 51. Stan: Mater Set, Osadnicy: NI

W: Chłopak albo mąż nie chce przekonać się do planszówek? Uważa, że rolnictwo i budowa połączeń kolejowych nie mogą być interesujące? Może warto sięgnąć po coś bardziej brutalnego, czyli 51. Stan: Master Set? Gra najlepiej działa we dwoje i umiejętnie kryje zarządzanie zasobami pod postapokaliptyczną tematyką. Mimo że polega głównie na zbieraniu dóbr i wymianie ich na punkty, to znalazło się też trochę miejsca dla interakcji.

Na tej samej mechanice bazują Osadnicy, znacznie bardziej cukierkowa gra, którą jednak osobiście uważam za trochę lepszą. Narodziny Imperium pozwalają na większą swobodę i tym samym większą liczbę akcji w rundzie. Obie pozycje są jednak godne uwagi i mają swoich fanów, dlatego przy wyborze warto zwrócić też uwagę na preferowaną tematykę.

Draco Magi

Liczba graczy: 2
Cena: od ok. 65 zł
Recenzja: Draco Magi

W: Karcianka, która przeszła w Polsce bez większego echa. Tytuł jednak ma bardzo ładne ilustracje oraz ciekawą mechanikę. Starcia władców smoków mają w sobie trochę losowości, ale wymagają też sprytu i umiejętnego planowania. Dla średnio zaawansowanych graczy lubiących karciane pojedynki jak znalazł!

Gry polecane w innych latach znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.