środa, 22 marca 2017

Jórvík - premiera gry Stefana Felda wydawnictwa Hobbity

http://planszowki.blogspot.com/2017/03/jorvik-premiera-gry-stefana-felda.html
W tym tygodniu miała premierę nasza najnowsza gra Stefana Felda: Jórvík. To reimplementacja jednej z najlepszych gier Stefana Felda, która do tej pory była znana pod nazwą Die Speicherstadt. Poza zmiana tematyki gra doczekała się kilku modyfikacji, które znacząco poprawiły balans i bardzo uatrakcyjniły rozgrywkę.

Akcja gry toczy się podczas ekspansji Wikingów, którzy dotarli aż do Anglii, gdzie założyli osadę Jórvík. Gracze wcielają się w role jarlów, a ich celem jest wzbogacenie się i rozwój osady.

Zima powoli ustępowała nadchodzącej wiośnie. Mieszkańcy osady z niecierpliwością oczekiwali pierwszych statków kupieckich. Jednak sen z powiek spędzało im zagrożenie czyhające ze strony okrutnych Piktów. Jon miał ciężki orzech do zgryzienia: ilu ludzi wysłać na wyprawy, kogo zostawić do obrony, jak zapełnić skarbiec? Te myśli spędzały mu sen z powiek. Ciężkie jest życie Jarla - pomyślał. Oglądał ucztujących Wikingów, gdy nagle noc rozerwał ryk rogu zwiastujący nadchodzące zagrożenie...

Gra rozpoczyna się podczas mroźnej zimy, przez skute lodem wody do Jórvík nie docierają żadne okręty. Ten czas Wikingowie spędzają na przygotowaniach do nadchodzącej wiosny. Dbają o umowy z rzemieślnikami, rozbudowują osadę czy też najmują wojowników do obrony, ale też nie zapominają o zabawie, organizując wystawne uczty. Wraz z nadejściem wiosny zaczynają przypływać pierwsze okręty z bursztynem, złotem, jedwabiem, a także żelazem i szkłem.

Im cieplej, tym więcej okrętów zaczyna się pojawiać na horyzoncie, rzemieślnicy pracują pełną parą. Coraz więcej wojowniczych wikingów wyprawia się na grabieże, zostawiając osadę pod opieką kobiet. 

Wraz z nadejściem ciepłych dni wzrasta zagrożenie atakami przeraźliwych Piktów. Chodzą słuchy, że Piktowie szykują się do potężnego natarcia wraz z ostatnim tchnieniem jesieni. Te pierwsze ataki mają tylko na celu wybadanie sił mieszkańców Jórvík.

Czy będziesz w stanie udowodnić, że jesteś godzien tytułu Jarla? Jórvík czeka na Ciebie.

Jórvík to tak naprawdę dwie gry w jednym, gdyż pudełko zawiera również dodatek, który w poprzedniej wersji gry sprzedawany był osobno i był trudno dostępny. To gra idealna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wyjadaczy. Jest to możliwe dzięki dwóm wariantom gry. Pierwszy z nich, „Karl” gładko i przyjemnie wprowadza w mechanikę gry, pozwalając poznać podstawowe zasady, którymi rządzi się ta gra. Drugi wariant czyli „Jarl”, pozwala rozwinąć skrzydła, oferując dużo większe wyzwanie i więcej możliwości. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza