czwartek, 3 grudnia 2015

Alianci - premiera kart wyd. Fabryka Kart Trefl - Kraków

http://planszowki.blogspot.com/2015/12/alianci-premiera-kart-wyd-fabryka-kart.html
II wojna światowa. Kunsztowne i pięknie wykonane ilustracje kart z pewnością spodobają się każdemu graczowi, a z uwagi na tematykę - siły aliantów w czasie II wojny światowej - talia zaciekawi szczególnie miłośników historii. Tytuł oprócz kart zawiera dwie książeczki - jedną z zasadami 5 gier karcianych i drugą z komentarzem historycznym przybliżającym postać lub broń widniejącą na kartach.
Ilustracje wykonał Jakub Mathia. Na kartach widnieją znani dowódcy, żołnierze i broń, między innymi:

Marszałek polny Bernard Law Montgomery (1887-1976) – „Monty”


Pochodził z rodziny pastora, wstąpił do armii brytyjskiej w 1907 r. W czasie I wojny światowej został ciężko ranny w klatkę piersiową i nogę. W okresie międzywojennym pozostał w armii. W kampanii francuskiej w 1940 r. dowodził 3. Dywizją Piechoty, a następnie II Korpusem, osłaniając odwrót spod Dunkierki.

Po serii klęsk odniesionych przez armię brytyjską w Afryce Północnej Montgomery otrzymał dowództwo 8. Armii. Zatrzymał Rommla w pierwszej bitwie pod Al-Alamajn, a następnie pobił go w drugiej bitwie pod Al-Alamajn. Od 1943 r. kierowany był na najważniejsze odcinki natarcia aliantów. Dowodził podczas kampanii tunezyjskiej, lądowania na Sycylii, a potem we Włoszech. Z początkiem 1944 r. włączony do planowania operacji lądowania w Normandii, dowodził później 2. Grupą Armii.

Po wojnie co do jego umiejętności dowódczych istniały rozbieżne oceny. Jednak Mongtomery dowodził tak, aby zginęło jak najmniej jego żołnierzy, co nie tylko podnosiło morale, ale jednocześnie zaskarbiło marszałkowi ich wdzięczność.

(fragment komentarza historycznego dołączonego do talii)


ChurchillDane techniczne (Mk. VII):

Załoga: 5
Długość, szerokość, wysokość: 7,44 m x 3,25 m x 2,49 m
Ciężar: 38 t
Uzbrojenie: armata 75 mm, 2 karabiny maszynowe 7,92 mm
Pancerz: maksymalnie 152 mm
Prędkość i zasięg: do 24 km/h, około 90 km

Projektowanie Churchilla rozpoczęło się na początku wojny. Miał to być czołg wsparcia piechoty. Pierwsze wersje czołgu miały mnóstwo wad technicznych, dopiero siódma (Mk. VII) okazała się dość udana. Żołnierze brytyjscy cenili go za mocne opancerzenie, a więc bezpieczeństwo załogi, i dobrą umiejętność pokonywania trudnego terenu. W czasie wojny wyprodukowano około 6000 sztuk. Czołg pozostał​ ​w​ ​służbie do 1952 r.

Armia brytyjska, szykująca się do inwazji na Normandię, użyła Churchilla jako platformy do budowy czołgów specjalnych, nazywanych „dziwadłami Hobarta” (od nazwiska generała, który był odpowiedzialny za ich projektowanie). Były to m.in.: AVRE – specjalny pojazd dla saperów; ARK – czołg mostowy umożliwiający pokonywanie rowów przeciwczołgowych; ​​„Krokodyl” – czołg-miotacz ognia, przewożący 1500 litrów substancji zapalającej, mogący oddać 80 jednosekundowych strzałów ogniowych. Niemcy nienawidzili „Krokodyli” i nie brali członków ich załóg do niewoli, tylko rozstrzeliwali.

(fragment komentarza historycznego dołączonego do talii)


Generał Armii Dwight ​​Eisenhower „Ike” (1890-1963) 


Urodzony w ubogiej rodzinie pochodzenia niemieckiego, po skończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w West Point, gdyż tylko one były bezpłatne. Szybko okazało się, że Eisenhower ma wielkie uzdolnienia strategiczne – w 1926 r. zakończył studia w Akademii Sztabu Generalnego z I lokatą (na 275 słuchaczy).

Pierwsze poważne stanowisko dowódcze objął pod koniec 1942 r. podczas inwazji na Afrykę Północną, stając się głównodowodzącym sił USAwtej operacji. Następnie jego kariera nabrała tempa. Został głównodowodzącym aliantów w czasie desantu na Sycylię i Włochy, a następnie na Francję. 

Początkowo generałowie brytyjscy nie darzyli Eisenhowera szacunkiem. Jednak jego niezwykłe zdolności strategiczne, umiejętność koordynacji sił powietrznych, marynarki i wojsk lądowych oraz niezwykły takt w stosunkach międzysojuszniczych spowodowały, że pod koniec wojny uważany był za architekta zwycięstwa nad III Rzeszą.

W roku 1953 został trzydziestym czwartym prezydentem USA – urząd złożył po dwóch kadencjach w 1961 r.

(fragment komentarza historycznego dołączonego do talii)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza