czwartek, 6 sierpnia 2015

Kwiaty dwunastu miesięcy - Hanafuda. Informacja od wydawnictwa Trefl.

http://planszowki.blogspot.com/2015/08/kwiaty-dwunastu-miesiecy-hanafuda.html
Jakiś czas temu zamieściliśmy informację od wydawnictwa Trefl na temat Hanafudy. Tym razem wydawnictwo podesłało nam kilka grafik przedstawiających rośliny, które znajdziecie na kartach. Zajrzyjcie do środka :).

Kwiaty dwunastu miesięcy czyli o tym, jak zbudowane są karty japońskiej Hanafudy


Hanafuda to tradycyjne japońskie karty do gry inspirowane talią przywiezioną w XVI wieku do Kraju Kwitnącej Wiśni przez Portugalczyków. Korzystając z kart Hanafudy, można rozegrać wiele różnych gier. W odróżnieniu od europejskich talii, karty japońskiej Hanafudy nie mają oznaczeń liczbowych, czy znaków tj. karo, pik, trefl lub serce. Na kartach znajdują się wyłącznie nastrojowe, kunsztownie wykonane ilustracje z motywami kwiatów (Hanafuda w dosłownym tłumaczeniu oznacza „karty kwiatów”).
Talia składa się z 48 kart równo podzielonych na 12 miesięcy roku kalendarzowego. Na każdy miesiąc przypadają cztery karty ozdobione charakterystyczną dla tego okresu rośliną, zwierzęciem lub przedmiotem. ​​Na kartach dominują motywy kwiatowe. ​​W talii wyróżnia się 5 rodzajów kart o różnej punktacji: światła (20 punktów), zwierzęta (10 punktów), zwoje (5 punktów), rośliny (1 punkt).​


Dwanaście miesięcy w symbolice Hanafudy prezentuje się następująco:styczeń - sosna (matsu)


​​


luty - śliwa (ume)
marzec - wiśnia (sakura)


​​​


kwiecień - wisteria (fuji)

maj - irys (shobu)

czerwiec - peonia (botan)

lipiec - lespedeza (hagi)

sierpień - miskant chiński (susuki)

wrzesień - chryzantema (kiku)

październik - klon (momiji)

listopad - wierzba (yanagi)

grudzień - paulownia (kiri)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza