czwartek, 23 lipca 2015

Rzymianie do domu! (Trefl Joker Line) - unboxing

http://planszowki.blogspot.com/2015/07/rzymianie-do-domu-trefl-joker-line.html
Przed Wami unboxing drugiej niewielkiej gry z serii Trefl Joker Line. Tym razem ze zwierzęcych urodzin przenosimy się pod Wał Hadriana, który będziemy próbowali zburzyć za pomocą naszych kaledońskich wojowników. Rzymianie do domu! ;)

Liczba graczy: 1-4
Grę przekazało nam wydawnictwo Trefl.

 

 

O co w tym chodzi?

Każdy z graczy wciela się w dowódcę jednego z plemion, które wspólnymi siłami starają się obalić mur zbudowany przez Rzymian. By tego dokonać najpierw planują swoje ataki, a później - po rozdzieleniu obowiązków - atakują kolejne forty wzdłuż wału. Chwała i zasługi przypadają temu wodzowi, którego plemię zdobyło daną budowlę. Gra jest dość prosta i przede wszystkim krótka.

Pierwsze spojrzenie:

Pudełko ma rozmiary identyczne z tym od Ranczo Party, jest też równie solidnie wykonane. Różni się jedynie grafiką i kolorystyką. Ciemne tło i rysunek przedstawiający Kaledończyka atakującego  legionistę od razu kojarzą się z trochę poważniejszą grą niż Ranczo Party.

Wrażenia:

Rzymianie do domu! zawierają same karty, które podzielone zostały na cztery plemiona oraz forty i fortece składające się na mur. Dobrze że zdecydowano się na umieszczenie tekstu zdolności postaci na ich kartach. Zabrakło tego w przypadku innej gry z serii (Astro Jam), jednak tym razem błąd naprawiono. W grze znów mamy do czynienia z białymi ramkami kart, ale tym razem aż tak to nie boli - w każdej grze mamy do czynienia niemal z całą talią plemienia, więc ewentualne przybrudzenia nie powinny być problemem.

Ilustracje z przymrużeniem oka przedstawiają kaledońskich wojowników, są ładne i pasują do gry. Nie mogliśmy dojść do porozumienia co do nazw bohaterów i fragmentów muru. Te w zabawny (według mnie) i nie do końca trafiony (wg Kasi) sposób przedstawiają dostępne postacie i fortyfikacje. Mamy więc na przykład Axxa McVioleta (nazwisko od koloru plemienia), Svorda McReda czy FortUnę lub FortHecę. Oceńcie sami, czy Wam to odpowiada :).


Rzymianie do domu! nie mają ulotki z instrukcją, lecz normalną (tylko że małą) książeczkę. Wyjaśnia ona dokładnie umiejętności wojowników, zawiera też propozycje innych wariantów gry.

Plusy:

 • fajne wykonanie graficzne
 • solidne, kompaktowe pudełko
 • nazwy postaci...

Minusy:

 • ... które nie podobają się Kasi

Zawartość pudełka i metryczka:

 • 54 karty
 • instrukcja


  ​Tytuł: Rzymianie do domu
  Autor gry: Eric B.Vogel
  Ilustracje: Francois Bruel
  Polskie wydanie: Fabryka Kart Trefl-Kraków
  Seria: Trefl Joker Line
  Wiek graczy: 10+
  Liczba graczy: 1-4
  Grę przekazało nam wydawnictwo Fabryka Kart Trefl-Kraków. Dziękujemy!
   
  http://www.trefl.krakow.pl/http://www.trefl.krakow.pl/

1 komentarz: